Patryk Vega. Niecenzuralna literatura faktu

Patryka Vegę kojarzymy przede wszystkim jako reżysera filmów, które wzbudzają w odbiorcach skrajne emocje – od zachwytu po uczucie zażenowania. To właśnie z produkcjami filmowymi związane są wydane przez niego książki:

– “Złe psy. W imię zasad” (2015),
– “Złe psy. Po ciemnej stronie mocy” (2015),
– “Służby specjalne. Podwójna przykrywka” (2016),
– “Niebezpieczne kobiety” (2016).

 

W przeciwieństwie do scenariuszy filmowych publikacje te nie przedstawiają wydarzeń powstałych w wyobraźni Vegi, lecz należą do literatury faktu. Czyta się je dobrze, sprawnie, szybko i mimo specyficznej tematyki lektura książek Vegi jest raczej rozrywką. Przede wszystkim można je polecić osobom, które interesują się pracą policji czy różnego rodzaju służb specjalnych.

Notka biograficzna

Patryk Vega to Patryk Krzemieniecki – urodzony 2 stycznia 1977 w Warszawie. Po uzyskaniu pełnoletności zmienił nazwisko, planując karierę na skalę światową. Z wykształcenia jest socjologiem, z zamiłowania – filmowcem. Pisze też książki, w których przedstawia pracę policji i służb specjalnych. O jego niezwykłej popularności świadczyć może fakt, że w kulturze popularnej umiłowanie jego twórczości doczekało się oddzielnej nazwy – veganizm.

Publikacje

“Złe psy. W imię zasad”

“Złe psy. W imię zasad” to zbiór wywiadów Patryka Vegi z policjantami. Wyłania się z nich obraz funkcjonariusza, który musi się zajmować nawet najbardziej okropnymi i brutalnymi sprawami, a wchodząc z butami w taki brudny i śmierdzący świat (morderstwa, wymuszenia, przestępczość zorganizowana, świadkowie koronni, próby przekupstwa), nie sposób pozostać niewinnym i czystym. Rzetelnej pracy nie ułatwia też konieczność podporządkowania się przełożonym, którzy nie zawsze mają rację. Niejeden policjant ma też na koncie rozwód, problemy rodzinne, walkę z uzależnieniem. Wszystko to Vega podaje nam na tacy bez cenzury.

“Złe psy. Po ciemnej stronie mocy”

“Złe psy. Po ciemnej stronie mocy” to kolejna książka poświęcona pracy policji kryminalnej. W tej publikacji Patryk Vega odsłania przed czytelnikami historie policjantów, którzy stali się przestępcami lub musieli skorzystać z pomocy psychiatrów. To opowieści o brutalnych morderstwach, prostytucji, morzu alkoholu, strzelaninach i bójkach. Mając do czynienia na co dzień z takim światem, niektórzy policjanci popadli w alkoholiz, narkomanię, choroby psychiczne. Niektórzy zaś przeszli na ciemną stronę mocy, stając po drugiej stronie barykady przeciwko swoim dawnym kolegom – takich przypadków jest na szczęście mniej.

“Służby specjalne. Podwójna przykrywka”

“Służby specjalne. Podwójna przykrywka” to wywiad-rzeka z Jarosławem Pieczonką, ps. Majami, byłym oficerem polskiego kontrwywiadu wojskowego i byłym najemnikiem, choć sam Pieczonka w rozmowie przyznaje, że nie ma czegoś takiego jak „były agent”. Historie opowiedziane Patrykowi Vedze są zupełnie nieprawdopodobne i trudno je powiązać z rzeczywistością, nie oznacza to oczywiście, że są nieprawdziwe. Książkę tę czyta się jak dobrą powieść sensacyjną.

“Niebezpieczne kobiety”

“Niebezpieczne kobiety” to książka o kobietach, które zdecydowały się na wykonywanie trudnego, wymagającego narażania życia i wielu poświęceń zawodu – to opowieść o siedmiu policjantkach. Nie jest to powieść, fikcja literacka, lecz losy policjantek z krwi i kości, które na co dzień muszą się zmagać zarówno z trudami służby, jak i z własnymi problemami – rodzinnymi, emocjonalnymi czy finansowymi. Rzetelnego wypełniania obowiązków nie ułatwia też fakt, że wybrały zawód powszechnie uważany za „męski”. Patryk Vega nie koncentruje się na samej pracy pań policjantek, lecz z upodobaniem grzebie w życiu prywatnym swoich rozmówczyń.